2020 Graduate Student Awards

The 2020 Graduate Student Awards Ceremony was held on Friday, April 17, 2020 over zoom. Congratulations to all nominees and winners!


Graduate Student Teaching Award

2019-2020 Winners:

NomineesProgram
Adam WeinbergerPsychology
Alan FowlerNeuroscience
Alyssa MikytuckHuman Development & Public Policy
Andrew SzarejkoGovernment
Clark DonleyPhilosophy
Forrest FinchGerman
Ivan Andres Espinosa OrozcoSpanish Literature
Kerstin KuhnGerman
Meagan DriverSpanish
Shubha Kamala PrasadGovernment
Sophie HellerSpanish
Stefan HockHistory
Sylvia RusnakPsychology
Theodore DedonTheological & Religious Studies
Tris FaulknerSpanish
Valeria MeillerSpanish Literature

The Graduate Student Teaching Assistant Award

2019-2020 Winners:

NomineeProgram
Ali CebeciIslamic Studies
Alyssa MikytuckHuman Development & Public Policy
Alyssa ThorntonChemistry
Amani AloufiLinguistics
Amy ChauChemistry
Andreas WillemsChemistry
Andrew GibsonGovernment
Andrew KellyChemistry
Arturo Romero YanezEconomics
Ayşenur SağdıçApplied Linguistics
Beba CibralicPhilosophy
Bradford SalenLinguistics
Brennan SteedPeace Studies & Conflict Resolution
Brian ThornGovernment
Christian AllenForeign Service
Christine SteeleMBA
Ciaran LynchChemistry
Claire LeeGovernment
Daniel SolomonGovernment
David BennettEnglish
David KaneChemistry
Dylan ProctorEnvironmental History
Emily (Norweg) BiermanHistory
Greg BeamanHistory
Helen DominicLinguistics
Jeffrey NgoHistory
Jenna SartucciChemistry
Ji Hyun OhEconomics
Ji Min KimGovernment
Josalyne BeringerChemistry
Joscelin Rocha-HidalgoPsychology
Joshua KimEnglish
Justin CaseyGovernment
Katherine WardPhilosophy
Kelly Rolfes-HaasePolitical Science & Government
Lihui BaiChemistry
Louis PoonChemistry
Margarita RamirezGovernment
Michael LawrenceEnglish
Molly McEntreeBiology
Muhammad El FikyIslamic Studies
Natalie DonnellHistory
Naveen Kumar Reddy MallidiMBA
Patrick McSweeneyGovernment
Proma HuqCommunication, Culture & Technology
Rajesh JaiprashadChemistry
Rebecca AndrewsHistory
Rongfeng ZhengChemistry
Roslyn MurrayPublic Policy
Sean MacAvaneyComputer Science
Simon BallesterosGovernment
Thijs KleinpasteGovernment
Tong LiMathematics & Statistics
Victoria BroadusHistory
Weipeng ZhangEconomics

Outstanding Graduate Student Organization Award

2019-2020 Winner:     Georgetown University Graduate Association of Mexican Students

Nominees:

  • AfriKa: African Policy Student Association at McCourt
  • Black MBA
  • Diversity & Inclusion @ Georgetown (DiG)
  • Georgetown Collaborative Diplomacy Initiative (GCDI)
  • Georgetown Methods Lab
  • Georgetown University Graduate Association of Mexican Students
  • Georgetown WISE (Women in Science and Education)
  • Graduate Spanish & Portuguese Student Organization (GSPSO)
  • HoyAlytics
  • Latin American Policy Association
  • MBA Entrepreneurship & Venture Capital Club
  • Middle East and North Africa Forum
  • Neuroscience Student Society
  • Security Studies Program Student Council
  • Student Government Association of McDonough School of Business

Graduate Global Citizen Award

2019-2020 Winner:    Maputi Botlhole

NominessProgram
Jeffrey NgoHistory
Maria Laura RodriguezGerman & European Studies
Maputi BotlholeGlobal Human Development

Dr. Karen Gale Exceptional PhD Student Award

2019-2020 Winners:

  • Humanities:           Matthew Johnson
  • Social Science:     Adam Weinberger
  • Science:               Thuan H Nguyen
  • At-Large:               J. Vivian Dickens
NominessProgram
Adam CaccavanoNeuroscience
Adam WeinbergerPsychology
Ayşenur SağdıçApplied Linguistics
J. Vivian DickensNeuroscience
Jen WernerChemistry
Matthew JohnsonHistory
Sylvia RusnakPsychology
Taylor WattsChemistry
Thuan H NguyenMicrobiology & Immunology
Valeria MeillerSpanish Literature

Exceptional Masters Student Award

2019-2020 Winners:

NominessProgram
Aaron JoyaLearning, Design, and Technology
Benjamin MonticelloPublic Policy
Charlotte CarstensGerman and European Studies
Christina HuntzingerLatin American Studies
Elizabeth BlakeleyGlobal Health
Elizabeth GeorgeEnglish
Filura ToshevaLearning, Design and Technology
Ido LevyPublic Policy
Joshua ChangSecurity Studies
Junru ShiCommunication, Culture & Technology
Jade HachemForeign Service
Kalen BrelandEnglish
Kamakshi BhargavaForeign Service
Katherine (Kate) Arnold-MurraySociolinguistics
Lauren DamBiotechnology
Michael LawrenceEnglish
Nick DeMayoEnglish Literature
Nevil KhuranaBiochemistry
Shannon Meyer-JohansonPublic Policy
Sile ChenForeign Service
Sara Gomez TrillosGlobal Health
Samuel MalechApplied Economics
Veronica HoyerPublic Policy & Foreign Service
Victor MohanGlobal Health
Ye ChenLearning, Design & Technology

Outstanding Student Leader in Diversity, Equity, Inclusion, and Service Award

2019-2020 Winner:    Muzna Abbas

NominessProgram
Michael LawrenceEnglish
Muzna AbbasMBA & International Development
Nicholas MararacLinguistics
Renu SinghGovernment
Safia JilaniChemistry

Outstanding Leader in a Graduate Student Organization

2019-2020 Winner:   Jack Ryan

NominessProgramOrganization
Alistair SomervilleGerman and European StudiesEuropean Horizons
Allison FitzgeraldImmuno-OncologyWomen in Science and Education
Anna LiuSecurities StudiesSecurity Studies Program Student Council
Callie WilkinsonMBAFull Time MBA Student Government Association
Delphi CleavelandGerman and European StudiesSFS Graduate Student Council
Jack RyanPublic PolicyMcCourt Student Association
Jennifer RunionForeign StudiesMSFS Student Representative
Jordana BickelLinguisticsHoyarn
Kamron ZandPhysiologyProgram Representative
Karli GilbertNeuroscienceMedical Campus Graduate Students Organization
Lewis MayForeign ServiceGradGov
Safia JilaniChemistryWomen in Science and Education
Zack AlbertMBAGraduate Real Estate Society

Distinguished Staff Award

2019-2020 Winner:   Michael Nelson

NominessProgram
Caleb McKinneyMedical Center
Carolina MadinaveitiaHistory
Jeffery BertkeChemistry
Jessica MarrEnglish
Juliana KatinasBiochemistry and Molecular Biology
Katie LiGlobal Human Development
Kerry J PaceMBA
Maria SnyderGraduate School of Arts and Sciences
Michael NelsonPhysiology
Nuku OforiPublic Policy
Richard PeraInternational Health
Robert LyonsAsian Studies
Rosaelena O’NeilInternational Business Diplomacy
Stephanie GageAsian Studies

The Gerald M. Mara Faculty Mentoring Award 

2019-2020 Winner:   Lourdes Ortega

NominessDepartment
Adriana KuglerPublic Policy
Amir ZeldesLinguistics
Chandra ManningHistory
Cynthia GordonLinguistics
Desha GirodGovernment
Hakima AmriBiochemistry and Molecular & Cellular Biology
John RustEconomics
Karen RossBiochemistry and Molecular & Cellular Biology
Khuyen MaiBiochemistry and Molecular & Cellular Biology
Kristin SinclairEducational Transformation
Lourdes OrtegaApplied Linguistics
Lutz SagerPublic Policy
Nathan EdwardsBiochemistry and Molecular & Cellular Biology
Nicole Bibbins-SedacaForeign Service
Sona VasudevanBiochemistry and Molecular & Cellular Biology
Tim WarrenChemistry

Please contact gradteachingawards@georgetown.edu with any questions about the awards or the nomination process!