2018 Graduate Student Awards

The 2018 Graduate Student Awards Ceremony was held on Friday, April 6 in the Healey Family Student Center Great Room. Congratulations to all nominees and winners!

 

Graduate Student Teaching Award

2017-2018 Winners

Humanities: Clark Donley

Social Science: Alexandra Martin

Science: Sikoya Ashburn

Nominee Program
Sikoya Ashburn

Interdisciplinary Program in Neuroscience

Kevin Carriere Psychology
Clark Donley Philosophy
Khalid Garman Pharmacology
Hailey Huget Philosophy
Joseph Jebari Philosophy
Ross Karlan Spanish & Portuguese
Jooeun Kim Government
Lenna Knoerr German
Alexandra Martin Spanish Linguistics
Jorge Mendez-Seijas Spanish & Portuguese
Christina Padilla Human Development & Public Policy
Jeffrey Reger History
Jafte Robles Spanish & Portuguese
Matthew Shields Philosophy
Aleksandra Starcevic German
Will Travers Spanish Linguistics
Katherine Ward Philosophy

 

Graduate Student Teaching Assistant Award

2017-2018 Winners

Humanities: Brent McDonnell

Social Science: Ahmed Khattab

Science: Alana Lelo

At-large: Alyssa Adcock

Nominee Program
Alyssa Adcock Chemistry
Amelia Becker Linguistics
Lara Bryfonski Applied Linguistics
Leigh Carey Business Administration
Colin Ek International Development Policy
Laura Goffman History
Andrey Gornostaev History
Amy Gradin Foreign Service
Safia Jilani Chemistry
Pedro Juarros Economics
Atina Karim CCT
Ahmed Khattab Government
Ji-Min Kim Government
Easten Law Theological & Religious Studies
Alana Lelo Tumor Biology
Alexander Maccartney History
Brent McDonnell History
Victoria Morrissette Biology
Jacob Myers English
Margarita Ramirez Government
Deniz Sanin Economics
Danett Song Public Policy
Alexis Tercero-Chacon MSFS
Shiyao Wang Public Policy
Tian Xie Chemistry
Cory Young History

 

Dr. Karen Gale Exceptional Ph.D. Student Award

2017-2018 Winners

Humanities: Adrienne Kates

Social Science: Christina Padilla

Science: Arman Cohan

At-large: Inés Corujo-Martín

Nominee Program
Brittany Aguilar Interdisciplinary Program in Neuroscience
Bader Mousa Al-Saif History
P. Lorenzo Bozzelli Interdisciplinary Program in Neuroscience
Adam Caccavano Interdisciplinary Program in Neuroscience
Arman Cohan Computer Science
Inés Corujo Martín Spanish Literature and Cultural Studies
Stephen DeVito Tumor Biology
Mackenzie Fama Interdisciplinary Program in Neuroscience
Matthew Hansen Chemistry
Megan Huizenga Pharmacology & Physiology
Faisal Husain History
Caitlin Karniski Biology
Adrienne Kates History
Alexandra Martin Spanish Applied Linguistics
Jorge Mendez-Seijas Spanish & Portuguese
Khadijah Najafi Physics
Christina Padilla Psychology
Jafte Robles Spanish & Portuguese
Johnson Truong Chemistry
Tanaporn Wangsanut Biology

 

Exceptional Masters Student Award

2017-2018 Winners

Humanities: Queenie Sukhadia

Social Science: Zezhou Cai

Science: Mark Lee

At-large: Jacob Myers

Nominee Program
Camille Baroni Engle Clinical Nurse Leader
Anas Belouali Systems Medicine
Daniel Breen English
Zezhou Cai Public Policy
Zachary Cohen Economics
Katherine Danielson Nurse-Midwifery/Women's Health Nurse Practitioner
Rebekah Farris Neuroscience
Haley Myers Security Studies
Nel Jason Haw Global Health
Tess Henthorne English
Jacob Myers English
Matthew Kefauver Biochemistry & Molecular Biology
Katrina Knisely Foreign Service
Mark Lee Global Health
Aishwarya Nambiar Physiology & Biophysics
Benjamin Schaefer Security Studies
Queenie Sukhadia English
Chukwuemeka Kennedy Ukelegharanya Biomedical Science Policy & Advocacy
Anna Vasylytsya Public Policy
Hall Wang Business Administration/Public Policy
Dustyn Wright Learning and Design
Daniel Zaas Public Policy

 

Graduate Global Citizen Award

2017-2018 Winner

Jorge Mendez-Seijas

Nominee Program
Tipaporn Attasivanon Latin American Studies
Tyra Beaman Foreign Service
Brian Bumpas Asian Studies
Jorge Mendez-Seijas Spanish & Portuguese
Daniella Montemarano Foreign Service
Ijeoma Njaka Learning and Design
Aisulu Raspayeva Sociolinguistics
Chenin Ryan Complementary and Alternative Medicine

 

Outstanding Graduate Student Organization Award

2017-2018 Winner

gnovis

Nominee
English Graduate Student Association
Georgetown Alliance for Graduate Employees (GAGE)
Georgetown Consulting Club
Georgetown Graduate Association for Islamic Studies
gnovis
Graduate Political Science Association
Graduate Student Organization of Chemistry
Graduate Women in Business
Latin American Business Association
Latin American Policy Association
2018 McCourt School Policy Conference
Medical Center Graduate Student Organization
McDonough Military Association
McCourt Policy in Practice
Georgetown Net Impact
Women in Science and Education

 

Outstanding Leader in a Graduate Student Organization Award

2017-2018 Winner

Gabe Nelson

Nominee Organization
Sikoya Ashburn Medical Center Graduate Student Organization
Kelly Bies Georgetown Consulting Club
Martha Giovana Guerro Ble MSFS Student Representative
A. Kwabena Akuamoah-Boateng Africa Forum
Erin Conn Women in Science and Education
Shawn Dziepak MS Biochemistry & Molecular Biology, Class President
Kenna Falk SSP Student Council
Jeff Genota SFS Graduate Student Council/Asia Pacific Forum
Safia Jilani Graduate Student Organization of Chemistry
Spring Maddox Student/Faculty Representative, Nurse Midwife/Women's Health Nurse Practitioner Program
Gabe Nelson Georgetown Net Impact
Maureen Reardon MSFS Student Association
Meena Sareen Georgetown Graduate Women in Business
Filip Savatic Graduate Political Science Association
Rebecca Tantillo gnovis
Johnson Truong Graduate Student Organization of Chemistry
Kevin Washam McCourt Doing Things

 

Gerald M. Mara Faculty Mentoring Award

2017-2018 Winner

Dr. Samantha Pinto, Associate Professor of English and African American Studies

Nominee Department
Professor Nicole Bibbins Sedaca MSFS
Dr. Victor Cha Asian Studies
Dr. Michael Chase Security Studies
Dr. Sandeep Dahiya Finance
Dr. Cindy Farley Nursing
Dr. Ian Gallicano Biochemistry & Molecular Biology
Professor Nicole Grass Nursing
Dr. Yvonne Haddad History
Dr. Alison Mackey Linguistics
Dr. Kathleen Maguire-Zeiss Neuroscience
Dr. Margaret Malone Linguistics
Dr. Angelyn Matchell English and African American Studies
Dr. Cóilín Parsons English
Dr. Seth Perlow English
Dr. John Pfordresher English
Dr. Samantha Pinto English and African American Studies
Dr. Anna Riegel Oncology and Pharmacology
Dr. Cristina Sanz Spanish & Portuguese
Dr. Natalie Schilling Linguistics
Dr. Barbara Schone McCourt
Dr. Christine So English
Dr. Peter Turkeltaub Neurology
Dr. Astrid Weigert German
Dr. Louis Weiner Oncology and Tumor Biology
Dr. Kate Withy Philosophy

 

Distinguished Staff Award

2017-2018 Winner

Kelli Harris, Assistant Director of Academic Programs, Center for Contemporary Arab Studies

Nominee Title
Emily André Postdoctoral Fellow
Emily Bujold Training Program Administrator, Translational Biomedical Science Program
Courtney Feldman Administrative Officer, German Department
Jensue Ferrell Program Coordinator, MS Integrative Neuroscience
Chris Gallegos Program Coordinator, AG-ACNP program
Nicole Grass Instructor, Doctor of Nurse Anesthesia Practice Program
Kelli Harris Assistant Director of Academic Programs, Center for Contemporary Arab Studies
Katie Helgeson Coordinator of Graduate Programs, Department of Pharmacology and Physiology
Ruth Kramer Associate Professor, Linguistics
Sarah Krauss Director of Academic Affairs, MSFS
Kimberly Luciano Program Coordinator, Learning and Design
Robert Lyons Assistant Director of Academic Programs, Asian Studies
Carolina Madinaveitia Graduate Programs Manager, Department of History
Jessica Marr Academic Administrator, English Department
Caleb McKinney Assistant Director of Career Strategy and Professional Development, BGE
Dr. Abigail Montero Program Coordinator, Department of Biochemistry and Molecular & Cellular Biology
Daniel Moore Senior Accounts Analyst, Dean for Research, Biomedical Graduate Education & Basic Science Divisions
Page Morton Career Coach, McCourt School of Public Policy
Lauren Mullins Director of Communications, McCourt School of Public Policy
Rosie O'Neil Deputy Director, Landegger Program in International Business Diplomacy
Angelo Rivero-Santos Academic Director, Center for Latin American Studies
Maria Snyder Director of External Fellowships, GSAS
Ai-Hui Tan Director of Admissions and Communications, CCT
Chelsea Theis Director of Operations and Student Services, McDonough School of Business
Charles Villa-Vicencio Visiting Research Scholar
Kate Withy Associate Professor, Philosophy
Emily Zhang Georgetown 360, University Information Services