2017 Graduate Student Awards

The 2017 Graduate Student Awards Ceremony was held on Friday, March 24 in the Healey Family Student Center Great Room. Congratulations to all nominees and winners!



Graduate Student Teaching Award

2016-2017 Winners:

  • Humanities: Alfredo Poggi
  • Social Science: Janire Zalbidea
  • Science: Nour Al-muhtasib
Nominee Program
Abel Cruz Flores  Spanish & Portuguese
Alfredo Poggi  Spanish & Portuguese
Allison Stashko  Economics
Brandon Tullock  Linguistics
Cassie Herbert  Philosophy
Christine Bistline-Bonilla  Spanish & Portuguese
Clark Donley  Philosophy
Dan Threet  Philosophy
Emily Sieg  German
Francisco Gallegos  Philosophy
Gabriela DeRobles  Spanish Linguistics
Inés Corujo Martín  Spanish & Portuguese
Jafte Dilean Robles Lomeli  Spanish & Portuguese
Janire Zalbidea  Spanish Linguistics
Jorge Mendez Seijas  Spanish Linguistics
Joseph Jebari  Philosophy
Maria Monica Vallin  Spanish & Portuguese
Matthew Shields  Philosophy
McKay Holland  Philosophy
Michael Barnes  Philosophy
Nabina Liebow  Philosophy
Nour Al-Muhtasib  Pharmacology and Physiology
Oscar Amaya Ortega  Spanish & Portuguese
Paula Ganga   Government
Will Travers  Spanish & Portuguese

Graduate Student Teaching Assistant Award

2016-2017 Winners:

  • Humanities: Karen Rice
  • Social Science: Margarita Ramirez
  • Science: Tanaporn (Gift) Wangsanut
  • At-large: Daniel Atherton
 
Nominee Program
Akitaka Yamada  Linguistics
Alyssa Adcock  Chemistry
Andy Marshall  Government
Anna-Lena Nadler  McCourt School of Public Policy
Ariya Hagh  Government
Becka Brolinson  Economics
Carlos Delgado  McCourt School of Public Policy
Claire Lee  Asian Studies
Daniel Atherton  English
Faisal Husain   History
FIlip Savatic  Government
Gaurav Bagwe  Economics
Hannah Sullivan  Linguistics
Karen Rice  Philosophy
Kenneth French  McCourt School of Public Policy
Kevin Kleber  Security Studies
Laura Goffman  History
Laura Ryals  Linguistics
Lihui Bai  Chemistry
Louis Poon  Chemistry
Madhulika Khanna  Economics
Margarita Ramirez  Government
Omar Talhouk  Philosophy
Safia Jilani  Chemistry
Shiri Yadlin  McCourt School of Public Policy
Sylvia Rusnak  Psychology
Tanaporn (Gift) Wangsanut  Biology
Tesneem Alkiek  Arabic and Islamic Studies
Victoria Morissette   Biology
Yuxin Hao  Chemistry

Dr. Karen Gale Exceptional PhD Student Award

2016-2017 Winners:

Exceptional Ph.D. Student Award Nominees
Nominee Program
Akitaka Yamada Linguistics
Alfredo Ignacio Poggi  Spanish & Portuguese
Arman Cohan  Computer Science
Caitlin Karniski  Biology
Elizabeth Lee  Global Infectious Diseases
Erika Raven  Interdisciplinary Program in Neuroscience
Faisal Husain  History
Janire Zalbidea  Spanish Linguistics
Jorge Mendez-Seijas  Spanish & Portuguese
Khalid Garman  Pharmacology
Kimbell Duncan  Pharmacology & Physiology
Monica Javidnia  Pharmacology
Pratha Sah  Biology
Stephen DeVito   Tumor Biology
Theodore Turesky Interdisciplinary Program in Neuroscience
Valerie Darcey  Interdisciplinary Program in Neuroscience
Volodymyr Ryzhkovskyi  History
Zeus Allen De los Santos  Chemistry
Zhongyu Mou  Chemistry

Exceptional Masters Student Award

2016-2017 Winners:

Exceptional Master’s Student Award Nominees
Nominee Program
Adaku Ume  Pharmacology
Agnetha Serrame  Biohazard Threat Agents & Emerging Infectious Diseases
Alexandra Memmott  Eurasian, Russian and East European Studies
Amy Corrine Richards  Public Policy
Ashley Geleta  Biohazard Threat Agents & Emerging Infectious Diseases
Chaz Hinzman  Biochemistry and Molecular & Cellular Biology
Chris Huebner  English
Daniel Atherton  English
Daniel Dammann  Security Studies
Hall H. Wang  Public Policy
Jack Fazzino  Government
Jacqueline Russell  Physiology
Jennifer Ten Eyck  Physiology
John James  English
Joseph Schartz  Economics
Julian Koschorke  Public Policy
Katharine Parham  Public Policy
Kelly Coyne  English
Matthew Gasparich  Foreign Service
Mirjam Kalle  Conflict Resolution
Ping-Hsuan Wang  Socio-linguistics
Robert Yates  English
Sandra Goldlust  Biohazard Threat Agents & Emerging Infectious Diseases
Yufei Zhang  Democracy & Governance

Graduate Global Citizen Award

2016-2017 Winner:

Graduate Global Citizen Award Nominees
Nominee Program
Dana Al Dairani  Arab Studies
Lina Zdruli  German and European Studies
M. Selin Aksoy  Conflict Resolution
Ping-Hsuan Wang  Socio-linguistics
Rohan Israni  Business Administration
Sana Ginawi Pharmacology Pharmacology
Yuhao Du  Asian Studies

Outstanding Graduate Student Organization Award

2016-2017 Winner:

  • Georgetown University Graduate Association of Mexican Students

Nominees

  • Doctoral Students Coalition
  • English Graduate Student Association
  • Georgetown Consulting Club
  • Georgetown Public Policy Review
  • Georgetown University Graduate Association of Mexican Students 
  • Graduate Linguistics Student Association
  • Graduate Marketing Association
  • Latin American Policy Association
  • Medical Center Graduate Student Organization
  • StartUp Hoyas MBA

Outstanding Leader in a Graduate Student Organization Award

2016-2017 Winner:

  • Erin Wenzel– Medical Center Graduate Student Organization
Outstanding Leader in a Graduate Student Organization Award Nominees
Nominee Organization
Adrienne Isaac Graduate Linguistics Student Association 
Alfredo Rivera Out@MSB 
BrianaThompson GU Politics-Student Strategy Team 
Clare Burnham StartupHoyas MBA 
Emily Coccia English Graduate Student Association
Erin Wenzel Medical Center Graduate Student Organization 
Hall Wang McCourt Policy Conference 
Jacob Earl Doctoral Students Coalition 
Justin Goss Georgetown Public Policy Review 
Kevin Kleber Georgetown University Student Veterans Association 
Sunydip Gill SMP – Masters in Biophysics and Physiology 

Gerald M. Mara Faculty Mentoring Award

2016-2017 Winner:

  • Professor Patrick O’Malley, Associate Professor of English
Gerald M. Mara Faculty Mentoring Award Nominees
Nominee Department
Adam Thomas McCourt School of Public Policy
Alan Moghissi  Biomedical Science Policy & Advocacy
Alison Mackey  Linguistics
Angelo Rivero-Santos  Latin American Studies 
Ariane Tabatabai  School of Foreign Service
Barbara Schone  McCourt School of Public Policy
Cynthia Gordon  Linguistics
David Caraballo  Mathematics and Statistics
Elisa Newport  Neurology and Linguistics
Erwin Tiongson  School of Foreign Service
Heidi E Hamilton  Linguistics
Jennifer Whitney  Physiology and Biophysics 
Joanne Rappaport  Spanish and Portuguese
Kathleen Maguire-Zeiss  Interdisciplinary Program in Neuroscience 
Lee Pinkowitz  Finance
Lena Orlin  English
Nicole Bibbins Sedaca  School of Foreign Service
Patrick O’Malley  English
Rebecca Boylan  English
Rebecca Riggins  Tumor Biology
Rebecca Ryan  Psychology
Richard Kuisel  German and European Studies
Ronald Leow  Spanish and Portuguese
Steven Radelet  Global Human Development
Veronica Salles Reese  Spanish and Portuguese
Yvonne Haddad  History and School of Foreign Service

Distinguished Staff Award

2016-2017 Winner:

  • Leslie Evertz, Assistant Dean for Academic and Student Affairs, McCourt School of Public Policy
Distinguished Staff Award Nominees
Nominee Title/ Department
Amy Dorsey  MBA Program Advisor
Elizabeth Sloss  Clinical Nurse Leader Instructor
Erin Esch Pereira  Department of Linguistics Graduate Program Coordinator
Janice Hoggs  Program Administrator, Global Human Development Program
Jennifer Whitney  Associate Professor and Director of the MS in Physiology and Biophysics program 
Jessica Marr Academic Administrator, English Department
Judie Kuo  Department of Microbiology and Immunology Program Coordinator
Katie Galvin  Educational Coordinator
Katie Helgeson  Program Coordinator MS Physiology, MS & PhD Pharmacology
Leslie Evertz  Assistant Dean for Academic and Student Affairs
Lucy Kotlyanskaya  Academic Program Coordinator, Georgetown University Medical Center
Maria Snyder  Director, External Fellowships, Graduate School of Arts & Sciences
Nirmala Fernandes  Director of Academic Affairs, McCourt School of Public Policy
Robert Lyons  Assistant Director for Academic Programs, Asian Studies Program
Sarah Krauss  Director of Academic Affairs, Master of Science in Foreign Service Program